podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Oslo. Skandynawskie metropolie
reklama
Wilhelm Karud
zmień font:
Oslo. Skandynawskie metropolie
artykuł czytany 14760 razy
Centrum Sportów Zimowych w Oslo rozwija się od 1892 roku i obecnie stanowi jeden z symboli miasta. Przepiękny obiekt samej skoczni (widzimy ją górującą nad miastem płynąc Oslofjordem do stołecznej przystani promowej) wieża obserwacyjna, symulator skoków i dziesiątki urządzeń towarzyszących, są dumą Norwegów. Muzealna ekspozycja ilustruje między innymi historię wypraw polarnych i dzieje zimowych igrzysk olimpijskich. Można obejrzeć dzieła sztuki poświęcone zimowym sportom i poznać narciarską aktywność rodziny królewskiej na przestrzeni wieków.

Ola, Kim i Karin

To typowe norweskie imiona ale konia z rzędem temu, kto bezbłędnie określi płeć ich właścicieli. W niektórych krajach wszystkie te trzy miana mogą kojarzyć się z płcią piękną. W Oslo jest inaczej. Ola to skrócona forma Olafa, popularnego w Szwecji, Kim może być noszone niezależnie od płci a Karin jest absolutnie żeńskim imieniem, choć pierwotnie brzmiało Karina. Od wielu lat w kraju nad fiordami trwa moda nadawania dzieciom, szczególnie chłopcom, aż dwu imion: Per Trygve, Sven Erik czy Ola Magnus. Drugi człon to hołd oddawany dziadkowi nowonarodzonego. Współczesne imiona królewskie nawiązują do tradycji pierwszej norweskiej dynastii Ynlingów. Od 1905 roku monarchami byli Haakon i Olaf, obecnie panuje Harald a następca tronu to znowu Haakon.

Bilet do miasta

Jeśli chcemy dogłębnie spenetrować byłą Stolicę Wikingów, powinniśmy zaopatrzyć się w Oslo Pass. W horrendalnie drogiej metropolii zaoszczędzimy spore pieniądze używając tej dyskontowej karty. W załączonej do niej broszurce znajdziemy szczegółowe informacje o tym, co mamy gratis, gdzie zapłacimy jedynie połowę, a kto da nam znaczący upust. Wszystkimi środkami miejskiej komunikacji możemy więc poruszać się za darmo i nic nie płacimy za wstęp do 30 muzeów. Używając własnego samochodu za darmo możemy go zaparkować na każdym miejskim parkingu. Do 50% zniżki otrzymamy kupując bilet na City Sightseeing i do Henie-Onstad Art. Centre - największej w Norwegii kolekcji międzynarodowej sztuki współczesnej. Jedną piątą zaoszczędzimy wynajmując samochód, korzystając z narciarskiego symulatora w Holmenkollen albo bawiąc się w ogromnym parku rozrywki TusenFryd. Zniżkę 10 -15% dadzą nam w wielu restauracjach, wypożyczalniach sprzętu narciarskiego, centrach handlowych i na sezonowych wystawach.
Kartę można nabyć w centrach informacji turystycznej, w wielu hotelach, na kempingach i w placówkach Narvesen oraz Trafikanten. Możliwe nabycie online: www.visitoslo.com/Oslo-Pass-link-to-online-sale/. Cena na rok 2006 dla osoby dorosłej za kartę 24 - godzinną wynosi 210 NOK, 72 godz. 390.
Dzieci w wieku 4 - 15 lat płacą ok. 40% tej ceny. Ważność karty liczy się od momentu pierwszego jej użycia, co potwierdzane jest stemplem. Wszystko o możliwościach korzystania z Oslo Pass na stronie: www.brekketours.com/city_passes.aspx
www.visitoslo.com - atrakcyjna, bogata w treść i profesjonalnie prowadzona strona internetowa poświęcona prezentacji stolicy Norwegii. W trzech językach możemy znaleźć najdrobniejsze nawet szczegóły dotyczące atrakcji turystycznych, noclegów, wyżywienia, komunikacji i imprez wszelakiego charakteru. Z wyprzedzeniem wielu miesięcy możemy zaplanować udział w festynie na krańcach jakiejś dzielnicy. Łatwo prześledzimy całoroczne kalendarium kulturalnych, rozrywkowych, sportowych i turystycznych imprez organizowanych w Oslo. Na stronie są informacje dla niepełnosprawnych, oferta dla dzieci, aktualna pogoda i najświeższe wieści z miasta.
* * *

Krótko o Oslo i Norwegii

Miasto młodych

Chyba żadna z europejskich stolic nie ma tylu młodych mieszkańców co Oslo. Podczas gdy inne metropolie się starzeją stolica Norwegii odmładza się i w roku 2020 będzie zdecydowanie miastem ludzi młodych. Jedynie 18% ludzi ma tu ponad 60 lat i choć ten odsetek rośnie, to i tak nie zagrozi optymistycznej statystyce. Za 15 lat stolica Norwegii będzie liczyć 590 000 mieszkańców. Inną ciekawostką są dane o aktywności mieszkańców. Okazuje się, że najbardziej żywotne i ruchliwe są w Oslo młode kobiety. Stanowią prawie 60% klientek biur podróży, częściej odwiedzają znajomych, bywają w teatrze i muzeum. Są też bardziej romantyczne od mężczyzn. Co druga mieszkanka Oslo chciałaby poprawić urodę poddając się operacji plastycznej. Większość kobiet nie życzy sobie przystąpienia Norwegii do Unii Europejskiej.

Norweska precyzja

Stołeczny port lotniczy Gardemoen (45 km na Północ od centrum miasta, przy trasie E-6 wiodącej hen, aż do granicy z Rosją!) to najbardziej punktualne lotnisko w Europie. Prawie 90% wszystkich samolotów startuje stąd i ląduje zgodnie z rozkładem lotów.
Strona:  « poprzednia  1  [2]  3  4  następna »

górapowrót
podobne artykułyPrzeczytaj podobne artykuły
»  Droga na Nordkapp
»  Norwegia - rozważania o podróżach
»  Norwegia autostopem
»  Światów ile nie odkrytych wokół?
»  Jostedalsbreen – największy lodowiec stałego lądu Europy
»  365 dni na 77°N - korespondencja ze Spitsbergenu
»  Model zwany niedźwiedziem
»  Majestat surowej przyrody Północy
»  Kto jeździ latem do Laponii?
»  Magia tej wyjątkowej nocy
»  14 dni dookoła Skandynawii
»  Śladami Trolli
»  Trzy oblicza Norwegii - Fiordy, Lofoty, Nordkapp
»  Spitsbergen - dzika kraina ostrych gór, wody i lodu
»  Przylądek próżności
»  W poszukiwaniu zimy
»  Skandynawia 2008
»  Samochodem dookoła Północnej Europy
»  Czekoladowy kawałek Norwegii
»  Najwyższa kulminacja Gór Skandynawskich – Galdhøpiggen ( 2469 m n.p.m.)
fotoreportażfotoreportaż
» Skandynawia - Robert Remisz
» Norwegia - Agata Pospieszyńska
» Norwegia - Tomasz Ciesielczuk
wyróżniona galeria
» Lofoty - Leszek Janasik
» Spitsbergen - Mateusz Moskalik
wyróżniona galeria
» Norwegia 2006 - Marco Polo
» Przyroda Spitsbergenu - Mateusz Moskalik
wyróżniona galeria
» Zima na Lofotach - Leszek Janasik
górapowrót
kursy walutkursy walut
Norwegia (korona) 1 NOK =  44 grosze
[Źródło: aktualny kurs NBP]