podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Genewa - miasto pokoju
reklama
Maja Walczak
zmień font:
Genewa - miasto pokoju
artykuł czytany 12976 razy
Genewa położona jest na zachodnim krańcu Jeziora Genewskiego (powierzchnia 582 km2), największego jeziora Alp o pochodzeniu lodowcowym. Przy dobrej przejrzystości powietrza znad genewskiego brzegu jeziora widać najwyższe szczyty Europy. Przez jezioro przepływa rzeka Rodan. Pierwotnie istniała tu galicyjska osada, która w IX wieku została zdobyta przez Burgundów. W szesnastym wieku miasto było znanym ośrodkiem reformacji. W 1559 roku Jan Kalwin założył swoją akademię i uczynił z Genewy największe centrum kalwinizmu. Do dziś, w starej części miasta ostała się znana "Ściana Reformatorów" przedstawiająca najważniejszych działaczy na rzecz reformacji kościoła katolickiego. W centralnej, najstarszej części miasta znaleźć można wiele gotyckich kościołów z XIV-XV wieku, słynną Katedrę Świętego Piotra (z XII-XIV wieku) oraz wiele zabytkowych domów mieszkalnych przeważnie z XVIII wieku.
Miasto jest głównym ośrodkiem przemysłu precyzyjnego, słynną siedzibą kilku renomowanych producentów zegarków, na przykład firmy Patek-Philippe. Patek Norbert Antoni, dziewiętnastowieczny polski zegarmistrz, w 1839 roku założył w Genewie manufakturę wytwarzającą zegarki. W 1845 roku rozpoczął współpracę z francuskim wynalazcą A. Philippe'em. Powstała wówczas firma Patek-Philippe, która działa do dziś i produkuje najbardziej renomowane zegarki na świecie. Ponadto rozwinął się tu przemysł elektromaszynowy, włókienniczy, metalurgiczny oraz rzemiosło, a głównie jubilerstwo. W roku 1999 jubiler Kazes z miasta Carouge skonstruował najwyższy mechaniczny zegar na świecie. Obecnie można go podziwiać w Hotelu Carnavin (tuż przy dworcu kolejowym). Ma wysokość 30.02 metrów i został zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinessa.
W Genewie funkcjonuje Uniwersytet Genewski, na którym najpopularniejsze i najlepsze kierunki studiów związane są z prawno-społeczno-gospodarczą działalnością. Miasto jest też znanym centrum turystycznym ze względu na piękne położenie nad Jeziorem Genewskim, tuż u podnóża Alp. Jednak największą sławę zdobyło dzięki wybraniu go na europejską siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych (główna, światowa siedziba znajduje się w Nowym Jorku) i wydaje się, że na razie nic nie zmieni międzynarodowego i przyjaznego dla wszystkich przybyszów wizerunku miasta pokoju...
Strona:  « poprzednia  1  [2] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
Szwajcaria (frank) 1 CHF =  4,26 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]