podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Finlandia
reklama
Bartłomiej Lechowski
zmień font:
Finlandia
artykuł czytany 10017 razy
Tutaj po raz pierwszy pogryzły mnie komary. Słyszałem, że mogą być bardzo dokuczliwe, lecz ze względu na bardzo suche lato wcześniej ich nie spotkałem. Następnego dnia dotarłem autostopem do Rovaniemi, gdzie z bólem serca musiałem pożegnać się z Laponią. Jadąc szosą, po lewej stronie widziałem dość duże wzniesienia. Za nimi rozciąga się już Lemmenjoki.
W Helsinkach, podobnie jak wcześniej, spacer do portu południowego, chwila odpoczynku i na prom. Tym razem nie do Tallina, tylko do Rostoku w Niemczech. Podróż przez Bałtyk trwała blisko 20 godzin. W kajucie na promie byłem z Włochem i Estończykiem. Po jakimś czasie doszedł do nas pokaźniejszych rozmiarów Niemiec. Niestety, miejsce do spania, jakie mu przypadło znajdowało się tuż pod sufitem, na znacznej wysokości. Nie mogąc się do niego dostać z niesmakiem rzucił "O szajse" i poirytowany wyszedł... :)
Cóż zatem napisać w podsumowaniu. Była to na pewno najbardziej udana wyprawa. Niesamowita kraina, po której udało mi się podróżować, na zawsze zostanie mi w pamięci i będę się starał za wszelką cenę tam wrócić (Lemmenjoki!), tym razem nie sam. Była to droga podróż, prawda, ale czyż miejsce nie jest warte wielu wyrzeczeń?
Na koniec chciałbym wymienić najważniejsze rzeczy, które miałem ze sobą i które wydają mi się niezbędne w podobnej wycieczce:
- ciepłe, górskie buty, bez nich nie ma mowy, żeby przejść taki dystans po trudnym terenie,
- namiot, jeśli chcemy spędzić noc nie tylko na terenie parku narodowego,
- saperka i niewielka siekierka, aby rozpalić ognisko,
- ciepła, nieprzemakalna odzież – pogoda na północy często się zmienia kilkakrotnie w ciągu dnia,
- kompas i dokładne mapy – na terenach dzikich nietrudno się zgubić, wzniesienia i pagórki wszystkie wyglądają identycznie.
Myślałem też o podróżowaniu po Finlandii rowerem, jednak zrezygnowałem z powodu trudności w poruszaniu się nim na terenach parku.
* * *
Materiał powstał przy współpracy z Podróżniczym Serwisem Informacyjnym www.bezdroza.com
Strona:  « poprzednia  1  2  [3] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
Finlandia (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]