podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Piękna Bułgaria
reklama
Konrad Ł. Czapiewski
zmień font:
Piękna Bułgaria
artykuł czytany 9367 razy
Oczywiście w Sofii możemy zobaczyć także ciekawe zabytki kultury ludzkiej jak - pięcionawowy sobór Aleksandra Newskiego, Narodową Bibliotekę Cyryla i Metodego, Uniwersytet Sofijski, cerkiew św. Mikołaja, Narodowy Pałac Kultury zbudowany w 1981 roku czy ruiny osady rzymskiej z IV w. BC. Nie zdołały one jednak przesłonić ogólnego negatywnego wrażenia wywartego na mnie przez bułgarską stolicę.
Sofia to doskonałe miejsce skąd można wyruszać na wspaniałe jednodniowe wycieczki. Warszawiacy cieszą się ze swojego parku narodowego ulokowanego zaraz za granicami miasta. Podobny powód do chluby ma także milion mieszkańców stolicy Bułgarii. Park Narodowy Vitoša, to porośnięte kompleksami lasów liściastych strome stoki górskie przekraczające dwa tysiące metrów wysokości, które zimą są intensywnie wykorzystywane do turystyki narciarskiej. Kolejny dzień spędzić można na wycieczce do malowniczego miasteczka niebieskich domków - Koprivšticy. Miejscowość została zachowana jako otwarte miasto-muzeum bułgarskiego odrodzenia narodowego w niezmienionym stanie z końca XIX wieku. To w tym miasteczku w 1876 roku rozpoczęto powstanie przeciwko Turkom, które po dwóch latach walk doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Bułgarię. Innym wspaniałym tworem natury położonym niedaleko Sofii jest osiemdziesięciokilometrowy przełom rzeki Iskăr. Wspaniale pofałdowane warstwy skalne, jaskinie, zakręty rzeczne i wioski "przytulone" do stromych zboczy. Wzdłuż tych osobliwości przyrody, wbita w stok, poprowadzona licznymi mostami i tunelami, ciągnie się linia kolejowa. Jadąc pociągiem jej torami można ujrzeć namiastkę wspaniałości czekających na pieszych turystów, którzy zdecydują się przekroczyć bramy kanionu.
Dla mnie, a właściwie dla nas, gdyż miałem szczęście zwiedzać Piękną Bułgarię i obserwować wszystkie opisane powyżej rzeczy wraz z moją Ewą, był to ostatni widok, gdyż siedzieliśmy w pociągu, który unosił nas nieodwołalnie w kierunku Polski. Ale właśnie powroty sprawiają, że chcemy na nowo wyjeżdżać i odnajdywać siebie na ścieżkach różnych zakątków świata a później szczęśliwie wracać bogatszym do domu, do najwspanialszej krainy na świecie. Poprzez podróże odkrywamy nie tylko siebie, ale także nasz kraj.
Strona:  « poprzednia  1  2  [3] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]