podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Lourdes
reklama
Piotr Wałdykowski
zmień font:
Lourdes
Geozeta nr 6
artykuł czytany 39815 razy
Za ciekawszy punkt programu pielgrzymów uznaje się także Chemin de Croix, czyli Drogę Krzyżową. Trawersuje ona jedno ze wzgórz wznoszących się nad miastem, zaś jej poszczególne fragmenty (stacje) są obrazowane przez trójwymiarowe scenki sytuacyjne, gdzie rzeźby mają naturalną wielkość.
Poza obszarem Sanktuarium, miasto Lourdes przyciąga wzrok swoją regionalną zabudową, połączoną z dużymi różnicami wysokości względnej. W rezultacie, kiedy pielgrzym zapragnie poznać miasto, ulegnie z pewnością zauroczeniu choćby pięknymi, wąskimi uliczkami, kończącymi się nieraz w ślepych zaułkach. Zawsze jednak bez trudu odnajdzie drogę powrotną do Sanktuarium, ponieważ wszędzie umieszczono wyraźne kierunkowskazy.
Z popularnych obiektów udostępnionych do zwiedzania są muzea: Grévin, miasta Lourdes oraz muzeum Pirenejów. Ciekawie zorganizowano poznawanie życia świętej Bernadetty począwszy od jej narodzin i chrztu aż po ostatnie miejsca jej pobytu w Lourdes. W tym celu stworzono szlak "Śladami Bernadetty", który został ujęty dokładnymi oznaczeniami. W Lourdes nie ma muzeum, które nie odnosiłoby się przynajmniej w nikłym stopniu do tego najważniejszego epizodu historii miasta. Do ciekawszych muzeów z pewnością należy wspomniane muzeum Grévin. Znajduje się tam stała ekspozycja figur woskowych. Na pięciu kondygnacjach postacie tworzą rozmaite scenki sytuacyjne zaczerpnięte z życia Bernadetty oraz z życia Jezusa Chrystusa. Szczególnie interesująca jest trójwymiarowa interpretacja obrazu "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci. W najnowszych salach muzeum ukazano sylwetkę papieża Jana Pawła II.
Lourdes warto jest zobaczyć nocą. Wąskie uliczki, pięknie oświetlone kolorowymi światłami witryn sklepowych są częstym miejscem spacerów zarówno pielgrzymów jak i lokalnej ludności. Wiele sklepów z pamiątkami jest otwarte do późna w nocy. Nie ma także większych problemów z wejściem na teren Sanktuarium po godzinie 24:00. Droga do świętej Groty jest zawsze otwarta, zaś samo miejsce objawień pięknie oświetlone światłem reflektorów, subtelnie wspomaganych przez migoczące światło nieustannie palących się świec.

Praktyczne wskazówki:

Lourdes posiada łatwy dojazd wszystkimi środkami lokomocji. TGV tworzy idealne połączenie z Paryżem (6 terminów przyjazdów w ciągu doby). Można także wybrać połączenie autobusowe i lotnicze. Lourdes jest również doskonale przystosowane do pełnienia funkcji bazy wypadowej w Pireneje. Na miejscu można z łatwością poruszać się lokalnym transportem.
Szczegółowe informacje dotyczące rezerwacji hoteli i pensjonatów oraz aktualnych atrakcji turystycznych powinno się uzyskać w biurze miejskiej informacji turystycznej Lourdes ( Office de tourisme de Lourdes; accueil et informations ) pod adresem:

Place Peyramale
B.P. 17 - 65101 Lourdes CEDEX
tel.: (00 33) 05 62 42 77 40
fax.:(00 33) 05 62 94 60 95
e-Mail: Lourdes@sudfr.com
Na obrzeżach Lourdes znajduje się polska misja Katolicka Sióstr Nazaretanek, gdzie istnieje możliwość wykupienia noclegów wraz z posiłkami oraz uzyskania wszelkich wskazówek turystycznych w języku polskim.

La maison de la mission Catholique Polonaise "Bellevue"
Route de Bartres 65100 Lourdes
tel.: (00 33) 05 62 94 91 82
fax.: (00 33) 05 62 42 08 75
Strona:  « poprzednia  1  [2] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
Francja (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]