podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » ARG-E BAM - Miasto widmo na skraju pustyni
reklama
Maciej Zych
zmień font:
ARG-E BAM - Miasto widmo na skraju pustyni
Geozeta nr 2
artykuł czytany 6612 razy
Dla chcących pokonać tę trasę w jedną stronę lub chcących zaoszczędzić kilkanaście dolarów tańszym lecz bardziej uciążliwym rozwiązaniem jest jazda kombinowana następującą trasą.
1. Przemyśl-Suczawa w Rumuni; autobusy odjeżdżają codziennie o 7.00 z dworca PKS, bilet kosztuje 50 zł (ok. 18 USD), a podróż trwa 14-18 godzin.
2. Suczawa-Bukareszt, pociągiem; odjeżdżają co parę godzin, 6 godz. jazdy, bilet kosztuje 15000 lei (4,4 USD). Trochę rumuńskich lei warto kupić jeszcze w Polsce, gdyż autobus z Przemyśla przyjeżdża do Suczawy w nocy i nie ma nigdzie możliwości wymienić pieniędzy.
3. Bukareszt-Stambuł; kilka autobusów dziennie odjeżdża z placu obok Gare du Nord, ok. 18 godz. jazdy, bilety od 17 USD, można płacić zarówno w lejach, jak i dolarach.
4. Stambuł-Erzurum; ekspresem z dworca Hayderapaşa znajdującego się po stronie azjatyckiej, jeden pociąg dziennie odjeżdżający o 23.00, ok. 36 godz. jazdy, bilet z 30% zniżką na legitymacje ISIC kosztuje 810 tys. lir (ok. 10 USD), a miejsce sypialne 1,4 mln. lir (ok. 17 USD)
5. Erzurum-Dogubejazit; autobusem za 400000 lir ( 5 USD ), 4,5 godz. jazdy, kilka autobusów dziennie.
6. Dogubejazit-granica; odjeżdżającym co kilkadziesiąt minut minibusem za 150 tys. lir (ok. 1,9 USD), 40 minut jazdy
7. Granica-Maku; taksówką za 2000 riali (ok. 0,5 USD). Dolarów na irańskie riale nie opłaca wymieniać się w Turcji i w bankach w Iranie, w Maku można dostać, tak jak i wszędzie w Iranie, kurs 1,5 raza korzystniejszy niż w banku, warto się targować.
8. Maku-Teheran; autobus do Teheranu odjeżdża przed południem, bilet kosztuje 9700 riali (ok. 2,5 USD), a podróż trwa ok. 15 godzin.
Wariant ten jest mniej wygodny, zajmuje minimum 6 dni, a przejazd w jedną stronę kosztuje niecałe 60 USD.
Wszystkie ceny pochodzą z czerwca i września 1996 roku. Ich wartości w walutach lokalnych ze względu na inflacje często ulegają zmianą, lecz w przeliczeniu na dolary zachowują mniej więcej stałą wartość. Wizę turecką trzydziesto dniową dostaje się bez kłopotów na granicy za 10 USD. Wyrabianie wizy irańskiej trwa około miesiąca. Kosztuje ona bez względu na rodzaj ok. 55 USD. Wizy tranzytowe pięciodniowe dostaje się bez kłopotu, a w celu otrzymania miesięcznej wizy turystycznej należy odbyć rozmowę w ambasadzie. Każdy rodzaj wizy można przedłużać w Iranie w każdym większym mieście w biurze wizowym (nie polecam Teheranu gdyż czeka się tu nawet kilka dni, w innych miastach załatwiane jest to od ręki). Wizę przedłuża się o 14 dni i kosztuje to około 0,25 USD.
Strona:  « poprzednia  1  [2] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA