podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Izrael widziany inaczej
reklama
Leszek Koter
zmień font:
Izrael widziany inaczej
Geozeta nr 7
artykuł czytany 65814 razy

Góry z soli

Jadąc dalej na południe, wzdłuż coraz płytszego i bardziej zasolonego Morza Martwego, w pobliżu Sodomy, napotykamy jedyne w świecie pasmo górskie zbudowane wyłącznie z soli kamiennej (98% NaCL). Pasmo to o długości ok. 11 km i szerokości 3 km zawdzięcza swe istnienie wyparowaniu wody, wiele tysięcy lat temu, z Morza Martwego i znikomym opadom atmosferycznym w ciągu roku (ok. 50 mm). W tym paśmie górskim warto zwiedzić labirynty niezwykłych grot solnych wydrążonych przez wody opadowe. Przy jednej z nich stoi wysoka kolumna z soli, która według tradycji, uchodzi za żonę Lota zamienioną, ze względu na nadmierną ciekawość, w słup soli.
Na południe od Sodomy ciągnie się, aż do Zatoki Akaba, pustynna dolina Arava pełna rozpadlin i niezwykle malowniczych krajobrazów - jest ona dalszym ciągiem wielkiego rozłamu tektonicznego.
Jadąc samochodem główną drogą Nr 90, łączącą Morze Martwe z Eilatem, należy koniecznie zatrzymać się w miejscowości Timma aby zwiedzić unikalny w skali światowej Park Natury z pozostałościami kopalń i hut miedzi sprzed 6-ciu tysięcy lat. Są to najstarsze kopalnie podziemne i piece hutnicze jakie dotychczas znamy. Do dzisiaj zachowały się szyby kopalniane, chodniki i komory eksploatacyjne. W niektórych szybach występują dwa poziomy eksploatacyjne, połączone ze sobą krętymi schodami wykutymi w skale. Są też pozostałości pieców hutniczych. Patrząc na te zabytki sztuki górniczej i hutniczej wierzyć się nie chce, że ludzie wierzący przed 6000 lat posiadali taką wiedzę o budowie kopalń i pieców hutniczych, jak i o przetwórstwie miedzi. Warto tu jeszcze zwrócić uwagę na egipskie i medianickie rysunki naskalne, ruiny świątyni egipskiej Hathor z XIV w. p.n.e., jak i na resztki fortec obronnych i wież obserwacyjnych zlokalizowanych na szczytach skał otaczających kopalnie. Całość jest fascynująca i pozostawia niezatarte wrażenia.
Na południowym krańcu rowu tektonicznego, w granicach Izraela, rozlokowany jest Eilat - miasto marzeń dla turystów. Tu głównymi atrakcjami są: gorący klimat, czyste i zawsze ciepłe morze, sporty wodne, prześliczne plaże i otaczająca miasto pustynia. Średnia temperatura powietrza w lecie wynosi 360C, zaś w zimie 240C (listopad-marzec). Elat jest jednym z niewielu miejsc w Izraelu, gdzie sprawy religijne czy polityczne schodzą na plan dalszy - tu życie toczy się nie w synagogach, meczetach czy kościołach różnych wyznań, ale na plażach, w morzu, na wycieczkach w pustynne góry i w nocnych klubach. Na szczególne podkreślenie zasługują tu rezerwaty przyrody raf koralowych, akwaria z florą i fauną morską oraz podwodne obserwatorium, gdzie można godzinami podziwiać życie w morzu.
Strona:  « poprzednia  1  2  3  [4] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]