podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Ameryka Północna » Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych
reklama
Katarzyna Piraszewska
zmień font:
Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych
artykuł czytany 29114 razy
Kto kiedykolwiek podróżował, bądź pracował w Stanach Zjednoczonych to z pewnością podzieli moją opinie, iż jest to państwo o bardzo dobrej strukturze organizacyjnej. Stwierdzenie dotyczy nie tylko działalności organów władzy takiej jak policja, sądownictwo czy prawo podatkowe, ale również turystyki.
Wybierając się w podróż po amerykańskich Parkach Narodowych wiedzieliśmy już o nich bardzo dużo, czytając bezpłatne broszury i zaglądając do Internetu.
Do każdego parku można, ku mojemu zdziwieniu, wjechać samochodem i zdecydować się na nocleg w wyznaczonych miejscach. Turyści pomimo swojej obecności nie są uciążliwi dla przyrody. Amerykanie są przyzwyczajeni do tego, aby przestrzegać wszystkich nakazów związanych z ochroną środowiska. Tak więc nie śmiecą, nie dokarmiają i nie straszą zwierząt.
Właściwie w większości parków narodowych zwierzęta same wychodzą na spotkanie przyjezdnych. W Paku Yellowstone można spotkać spacerujące wilki i bizony po drodze przeznaczonej dla ruchu samochodowego. Natomiast w Grand Canyon nie powinny nas zdziwić wiewiórki wbiegające na szlak turystyczny w poszukiwaniu jedzenia.

Badlands National Park

Na północy Stanów Zjednoczonych niedaleko Yellowstone na najciekawszych terenach należących do Badlands został utworzony Park Narodowy. Zajmuje on około 10% całego obszaru "złych lądów". Nazwa ta została nadana poprzez skojarzenia jakie wywoływał ten nieprzyjemny krajobraz. Właściwie nie jest on porośnięty przez żadną roślinność. Wynika to z genezy wulkanicznej i czynników jakie ukształtowały ten teren. Popioły wulkaniczne pokryły grubą warstwą duży obszar uniemożliwiając utrzymanie się drzew. Stąd otaczające nas pustkowia, gdzieniegdzie poprzecinane bagnami.
Badlands National Park jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok. Jest to bardzo atrakcyjny teren dla osób, które lubią wędrować, bądź wspinać się. Turyści mimo tego wręcz "złowrogiego" krajobrazu i braku roślinności mogą spotkać zwierzęta takie jak pieski preriowe, jelenie oraz owce. Jednakże należy liczyć na ogromną cierpliwość w szukaniu piesków preriowych, gdyż ich sierść dokładnie komponuje się z kolorem krajobrazu i bardzo trudno je wypatrzyć.

Yellowstone National Park

Jest to niewątpliwie najbardziej interesujący amerykański park narodowy. Położony jest on na granicy trzech stanów: Wyoming, Idaho i Montana. Teren ten ma z interesującą genezą geologiczną - park jest usytuowany na płaskowyżu, a dokładnie na kalderze czyli nieckowatym kraterze wygasłego wulkanu. Między innymi dlatego mamy doczynienia ze zjawiskami hydrotermalnymi. Możemy na własne oczy obserwować dwa razy dziennie wybuch dwudziestometrowego gejzeru "Old faithful" - "Stary wieczny", a także wielu innych. Amerykańskie przewodniki podają, iż w Yellowstone znajduję się ponad połowa gejzerów całego świata. W centralnej części parku natkniemy się na gorące źródła o temperaturze niemal 100°C, oraz dymy wulkaniczne (w postaci fumaroli) unoszące się tuż nad powierzchnią. Poza tym mamy jeszcze możliwość obejrzenia pięknie uformowanych tarasów wapiennych.
Strona:  [1]  2  3  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
USA (dolar) 1 USD =  3,76 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]